Yıldız Baklava

Yıldız baklava

Malzemeler 32 cm lik bir tepsi için

Malzemeler :

1 çay bardağı sıvıyağ
1 çay bardağı su
1 dolu yemek kaşığı tereyağı ( erimemiş)
1 adet yumurta
2 dolu yemek kaşığı yoğurt
3 yemek kaşığı elma sirkesi
1 fiske tuz
2 yemek kaşığı limon suyu
Yeterince un
Açmak için: 250 gram nişasta

Arası için : 300 gram ceviz
Üzeri için :

1 buçuk su bardağı tereyağı 
1 su bardağı sıvıyağ

Şerbeti için :

5 su bardağı toz şeker
6 su bardağı su
1 dilim limon
Bir tencere alınıp kaynatılır.Yarım saat kadar kaynayıp üzeri büyük köpükler oluşunca kontrol edilir. Kaşıktan düşen son damla geç düşüyorsa şerbet olmuş demektir.


Baklavanın yapılışı :

Derin bir kaba yumurta, yoğurt, su, sıvıyağ, tereyağı,bir fiske tuz, iki yemek kaşığı limon suyu, sirke kısacası sıvı malzemeler alınır, karıştırılır. Ardından un eklenerek Sert olmayan orta yumuşaklıkta bir hamur yapılır. Hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler yapılır. Bezelerin üzeri kurumaması ve dinlenmesi için örtülür. (Eğer aceleniz varsa ilk yapılan bezeden başlanarak açılır ).

İlk beze ilk başta bol nişasta dökülerek açılabildiği kadar çok açılır. (elinizi yufkanın altına koyduğunuz zaman görülmeli). İlk açılan yufka başka bir oklavaya sarılıp öyle bekletilir. Üç adet yufka daha bu şekilde açılıp aynı oklavanın üzerine sarılır (bunu yapmaktaki amaç yufkaların kurumaması )Beşinci yufka da açılınca masanın üzerinde bırakılır diğer yufkalarda masadaki yufkanın üzerine serilir. Daha sonra bu yufkalar hepsi birlikte ortadan ikiye katlanır. Baklavayı yapacağınız tepsi yufkanın üzerine koyulur ve tepsinin büyüklüğü kadar kesilir.

Yuvarlak olan yufkalar kenara koyulur. İki yanda kalan diğer yufkalar tepsiye güzelce döşenir. Ardından yuvarlak şekildeki yufkalarda aynı şekilde tepsiye döşenir. Üzerine bol ceviz serpilir. Yine beş adet yufka açılıp başka bir oklavaya sarılır. Yeniden üst üste koyulur ikiye katlanır ve üzeri tepsi ile ölçülüp kesilir. İlk beş yufkada yapıldığı gibi tepsiye döşenir. Yine bol ceviz serpilir. Geri kalan son beş yufkada aynı işlemler yapılarak tepsiye döşenir.

Arzu ettiğiniz şekilde kesebilirsiniz baklava dilimi, kare veya benim gibi yıldız.

Paylaş
Tags:

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da beğenebilirsiniz

error: Content is protected !!