Sağlıklı Beslenme 

Sağlıklı Beslenme İçin Hayatınıza Yön Veren İpuçları

Sağlıklı kalmak istiyorsanız, kilo almamak, kilonuzu korumak istiyorsanız fakat bunu beslenme takviminize nasıl yansıtacağınızı bilemiyorsanız, sağlıklı beslenme nedir, nasıl sağlıklı beslenilir, sağlıklı beslenmenin yararları nelerdir diye merak ediyorsanız işte sizlere sağlıklı beslenme yolları ile ilgili birkaç ufak ipucu;

Sağlıklı Beslenme İçin Hedef Önemli!

Öncelikle tarafınızdan belirlenecek hedef ile yine kendi belirleyeceğiniz beslenme programı bu noktada oldukça önemli. Günlük almanız gereken protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral miktarına vücut kütle indeksinize bakarak öğrenmeniz gerekmektedir. Sonrasında yine kendi belirleyeceğiniz günlük yemek programlarını uygulayabilirsiniz. Yemeklerde ekstra tuz kullanmamaya, mümkün olduğu kadar az yağ kullanmaya ve günlük karbonhidrat miktarını en az seviyede tutmaya özen göstermeniz önemlidir. Karbonhidrat miktarının az tutulması hem kilo için önemlidir ve şeker miktarını da dengede tutar. Tuz, şeker ve yağ miktarını dengede tutmak oldukça önemlidir. Bu miktarlar hedefinize ulaşmak için de oldukça değerli ölçütlerdir.

 

Abur Cubura Dikkat!

Günlük yenen çikolata, şeker, cips ve benzeri abur cuburlar da hedefinize ulaşmanız için önemli ölçütlerdir. Vücudun dengesini önemli ölçütlerde etkileyen şeker bu abur cuburlarda yoğun miktarlarda bulunduğu için günlük tüketim miktarını en aza indirmek önemlidir.

Gerekli Mineralleri Ve Vitaminleri Alın

Özellikle kış aylarında vitamin ve mineralleri yeterli miktarda almak oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenme için en önemli ölçütlerden biri de yeterli miktarda vitamin alıyor olmaktan geçiyor.

 

Protein Tüketimine Dikkat Edin

Her gün gerekli miktarda, değişik öğünlerde farklı et gruplarından tüketin. Kırmızı eti de beyaz eti de ayırt etmeden yiyin. Protein özellikle kaslar için oldukça önemli kaynaklardır. Dengeli beslenmenin ve sağlıklı kalmanın yollarından biri de protein dengenizi korumanızdır.

Ayrıca;

Düzenli beslenme ve öğünü atlamayın. Öğün atlamak vücudunuzun dengesini etkileyecektir ve sağlıklı bir sonuç elde etmenize engel olacaktır. Bunların hepsinin yanında bol su için. Su, yediklerinizin sindirilmesine yardımcı olacaktır ve vücut dengenizi sağlayacaktır, düzenleyecektir. Tarafınızdan belirlenecek bu programlara ve gereken miktarlarda besin ögelerine uyduğunuz sürece sağlıklı bir şekilde beslenmiş olacaksınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Leave a Comment

error: Content is protected !!