Kızanbuk YemeğiAna Yemekler Sebze Yemekleri 

Kızanbuk Yemeği

Sevgili dostlar geçen gün sizlere bahsettiğim kızanbuk pancarının yemeği 😋😋😋 Ispanak yemeği gibi yapılıyor ıspanaktan farklı olarak kemikli et kattım. Hafif ekşimsi lezzetli yöresel bir tat bulabilirseniz mutlaka deneyin derim.

Malzemeler :

Yarım kg kızanbuk pancarı
3 parça kemikli et
1 su bardağı bulgur
2 adet kuru soğan
3 yemek kaşığı tereyağı
4 yemek kaşığı sıvıyağ
1 yemek kaşığı salça
Pul biber
Tuz
Sıcak su

Hazırlanışı :

İlk önce kemikli etler yıkanır, düdüklü tencereye yeleştirilir, üzerine biraz su dökülür, kapağı kapatılarak pişmeye bırakılır.
Bir tencerede su kaynatılır. Ayıklanan kızanbuk kaynayan suyun içine dökülür 7 dakika kadar kaynatılır (hafif ekşi sevenler haşlamadanda yapabilir). Bir tavaya yağlar ve küp küp doğranan soğanlar alınır sotelenir. Salça pul biber eklenip sosu hazırlanır.Düdüklü tencereye kemikli etin üzerine kızanbuk, bulgur ve tuz ilave edilir, kapağı kapatılarak pişmeye bırakılır. 30 dakika kadar pişirildikten sonra yemeğiniz hazır.

Afiyet olsun.

Kızanbuk

Kızanbuk

KIZANBUK HAKKINDA

Sevgili dostlar kısa bir memleket ziyaretinden sonra tekrar evimdeyim.  Bizim memlekette (Oltu ) bu bitkiden bolca bulunur ve Erzurumda bu bitkiye kızanbuk denir. Kızanbuk bitkisi ağaçta yetişir, ağacıda oldukça dikenli olduğundan toplaması çok zahmetlidir.  Genelde dağ yamaçlarında, uçurum kenarlarında, ulaşılması güç yerlerde bulunur bu yüzden toplaması zahmetlidir. Bizler bu ota kızanbuk deriz. Yaprağı küçük, kenarları hafif kırmızı,  tadı hafif ekşi bir bitkidir. Yemeği genelde kemikli et bulgur veya buğday ile pişirilir. Özellikle bu yemeğin meraklıları vardır ( eşim gibi 😊). Kızanbuk otu baharda toplanıp, taze pişirildiği gibi, kurutularak veya derin dondurucuda saklanıp özellikle de kışın pişirilir.  Bu bitki Erzurum dışında da biliniyor mu doğrusu merak ediyorum sizin yörelerde varsa yorum yazar mısınız. Yemeğini yaptığımda da inşallah paylaşacağım.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Leave a Comment

error: Content is protected !!