Börekler Hamur İşleri 

Kek kalıbında peynirli börek

Geçenlerde soframda paylaştığım kat kat kek kalıbında börek. Kısa videosunu bir önceki görselde paylaştım. Malzemeler aynı fakat sunum farklı, misafirlerinize hoş bir sunum, tabi birde böyle kat kat yapabilmeniz için videolu tarifede bir göz atın derim. Tarifin uzun halini de YouTube kanalıma yükledim oradan bakabilirsiniz.

Kek kalıbında peynirli börek

Malzemeler 5 adet yufka

Sosu için :

3 adet yumurta
2 su bardağı süt
1 su bardağından bir parmak eksik sıvıyağ
Yarım kalıptan biraz az beyaz peynir
Yarım demet maydanoz

 

Yapılışı :

Yumurta süt sıvıyağ bir kapta iyice çırpılarak sos hazırlanır.
Kek kalıbı sıvıyağ ile iyice yağlanır. Bir adet yufka kek kalıbının üzerine açılır, kalıbın dibine döşenir. İki adet yufka da el ile dörde bölünüp sosa batırılarak kalıba döşenir. Daha sonra (dördüncü yufkadan önce ) peynir ve maydanoz serpiştirilir. Kalan iki yufka da yine el ile dörde bölünüp sosa batırılarak kalıbın her tarafına eşit olacak şekilde döşenir.

Kalıbın kenarlarından sarkan kısımda kalıbın üzerine toplanır, kapatılır. Kalan sos ta böreğin üzerine gezdirilir. Isıtılmış fırında 190 derecede pişirilir. Kalıbın üstündeki kısım nar gibi olunca börek olmuş demektir. Eğer kalıbınız iyi bir kalıp ise biraz soğuduktan sonra kalıptan çıkarabilirsiniz. Benim kalıp iyi olmadığından ben akşam yapıp sabah kalıptan çıkardım.

Afiyet olsun

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Leave a Comment

error: Content is protected !!