Turşular 

Karışık Turşu

 • Turşumuz olmuş sevgili dostlar.Turşumuz tam kıvamında ve nefis olmuş.Bizim evde turşuları eşimle berber vuruyoruz.  Sizde durumlar nasıl? Eskiden turşuları kayın pederim yaparmış.  Eşimde ondan el almış galiba ikimiz birlikte güzel turşular vuruyoruz. Suyunun renginin güzelliğine bakın.  Aaa birde söylemeyi unuttum bizde turşular öyle kavanozlara falan vurulmaz.  30 zar kg lık 2 bidona vurduk.Biz ailecek çocuklar eşim ben turşuda lahanayı çok seviyoruz. Diğer sebzeleri daha az katıyoruz.

  Malzemeler:

  1 adet orta boy lahana
  2 kg havuç
  2 kg kornişon
  250 gram acı biber
  Yarım kg tatlı yeşil biber
  1 kg kırmızı biber
  8-9 baş sarımsak
  Arzuya göre domates (ben katmadım)
  2 yemek kaşığı pul biber
  4-5 yaprak mor lahana (suyuna güzel bir renk vermesi için)
  1 adet limon
  1 çay bardağı sirke
  1 su bardağı nohut(mayalaması için)
  1 buçuk su bardağı çakıl tuz • Yapılışı:
  Lahana yaprak yaprak ayıklanır yıkanır. El ile fazla küçük olmayacak şekilde bölünüp parçalanır. Diğer sebzeler yıkanır.Havuçlar ve kırmızı biberler iri doğranır.sarımsaklar soyulur eğer çok büyük iseler bir kaç parçaya bölünür.
  Turşu bidonunun dibine bir avuç nohut gezdirilir. Lahanalardan bir sıra koyulur.  Üzerine bir avuç çakıl tuz serpilir.Yine bir avuç sarımsak bir yemek kaşığı pul biber 3-4 adet acı biber yine 3-4 adet tatlı yeşil biber iri doğranmış kırmızı biber bir kaç tane kornişon serpiştirilir.
 • Sonra yine kalın bir sıra lahana yerleştirilir.  Bir avuç çakıl tuz bir avuç sarımsak 4-5 yaprak mor lahana limon ve diğer malzemelerden gezdirilir.  Her malzeme koyulduğunda önce biraz sallanır sonra el ile bastırılır.Aynı işlemler malzemeler bitene kadar tekrarlanır.Turşu bidonunuz dolduğunda üzerine bir su bardağı sirke dökülür.  Üst kısmına güzel bir aroma vermesi için bir bağ maydanoz koyulur.  Turşunun suyu en üste görününceye kadar doldurulur.  Turşunun üzerine malzemelerin üste çıkmaması için temiz bir tahta parçası veya bir taş koyulur.(bu işlemi yapmazsanız suyun kaldırma kuvveti olduğundan sebzeler üste çıkıp susuz kalabilirler ve turşunun susuz kalan kısmı eriyebilir). Turşu kurma işi bitince sıcak bir yere konulması gerekir.  Turşu olduktan sonra serin bir yere kaldırılır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Leave a Comment

error: Content is protected !!