Tatlı ve Pastalar Tatlılar 

Bülbül Yuvası

Bülbül yuvası

Malzemeler 
1 adet yumurta
1 çay bardağı sıvıyağ
1 çay bardağı su
1 çay bardağı süt
1 çay bardağı yoğurt
2 yemek kaşığı sirke
1 yemek kaşığı tereyağı
1 fiske tuz
Yeterince un ( hamur ne çok sert nede yumuşak olacak )
Açmak için : nişasta
Üstlerine yerleştirmek için: ceviz

Verdiğim ölçü büyük tepsi için

Yapılışı :

Öncelikle sıvı malzemeler çırpılıp ardından un eklenir. Hamur ne çok yumuşak nede sert olmayacak şekilde
yapılır. Hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar koparılır, bezeler yapılır. Bezeler 20 dakika dinlendikten sonra ilk yapılan beze incecik açılır. Yufka bıçakla artı şeklinde dörde bölünür.Yufkanın kenarı ince bir oklavaya sarılır, uç kısmından iki parmak kalınca yufka büzdürülür oklava çıkarılır.

Büzdürülen iki kenar uçta kalan üçgen kısım içeri alınarak birleştirilir. Bu şekilde bütün bezeler açılıp şekil verilerek tepsiye dizilir. Son olarak bülbül yuvalarının ortasına yarım ceviz yerleştirilir. 200 gram tereyağı eritilir. Tereyağı biraz soğuduktan sonra bir süzgeç yardımı ile köpüğü süzülür. Tereyağının üzerine bir su bardağı sıvıyağ eklenir. Daha sonra bülbül yuvalarının üzerlerine her tarafına eşit gelecek şekilde dökülür. Isıtılmış fırında 180 derecede kızartılır.

Şerbeti için : 5 su bardağı toz şeker 6 su bardağı su bir tencerede kaynatılır. Kıvam almaya başlayınca çeyrek limon sıkılır ve kabuğu da içine atılır. Beş dakika daha kaynatılıp ocaktan alınır. Kıvamını anlamak için kaşığa şerbet alınır yukarı kaldırılıp tencereye geri dökülür kaşıktaki son damla geç düşüyorsa şerbet olmuş demektir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Leave a Comment

error: Content is protected !!