Beslenme 

Beslenme Programı: Neyi Nasıl Yemeliyiz?

Neyi, nasıl ve ne kadar yiyebileceğimizin tanımlandığı beslenme programı mutlaka ve kesinlikle uzman bir hekim tarafından hazırlanmalıdır. Bu konu ile ilgili olan tıp uzmanları diyetisyen olarak adlandırılırlar.

Bu isimden sadece zayıflamak için gidilen bir hekim olduğu sonucu asla çıkmamalıdır.

 

Diyetisyen hekim, bir kişinin yaşı, boyu, kilosu, genel sağlık durumu gibi faktörleri inceleyerek bir beslenme programı hazırlar. Herkesin beslenme programı aynı olamaz.

 

Beslenme programını etkileyen diğer faktörleri sıralamak istersek; kişinin sağlık durumu, spor aktiviteleri, işinde ne kadar enerji harcadığı, beslenme alışkanlıkları, hamilelik durumu, menopoz olup olmadığı, hastalık riskleri, sosyal durumu, ulaşılabilirlik ve beğeniler.

 

Diyetisyenler, tüm bu faktörleri özel olarak inceleyerek, gerekli gördüğü takdirde tahliller ve ya tetkikler isteyerek enerji ve besin ögesi dengesi sağlar, böylece ağırlık kontrolü yapar.

Aynı zamanda yapılan çalışmada oluşması muhtemel, genetik hastalık riskleri de göz önünde bulundurularak, hastalığın oluşmasına engel olunur ya da en azından daha geç yaşlara ertelenmesi sağlanır.

Bağışıklık sistemini destekler.

 

Beslenme ProgramıSağlıklı Ofis Çalışanlarında Beslenme

Ofis çalışanlarının en önemli problemlerinden birisi beslenme disiplini sağlamaktır. Yoğun iş temposu nedeni ile ofis çalışanları genel olarak düzenli beslenme uygulamaları yapamazlar.

Bilgisayar başından kalkmayan, ofis çalışanları için en önemli ve en temel öneri, sabah öğününü atlamamaları yönünde olabilir.
Güne iyi bir kahvaltı ile başlayan ofis çalışanlarının gün içinde de daha sağlıklı tercih yaptıkları saptanmıştır.

Kahvaltıda, protein yönünden ağırlıklı beslenmek daha uzun süre tok kalmayı sağlar.

Bu da gün içinde atıştırmalıklara daha az ihtiyaç duyulacağı anlamına gelmektedir.

 

Ofis çalışanları, kahvaltı ve öğle yemeği arasında açlık hissettiklerinde 1 porsiyon meyva ile sağlıklı bir tercih yapmış olurlar.

Öğle yemeğinde ızgara tavuk, et ya da tavuklu bir salata ve ayran veya evden getirilebilecek bir peynirli ya da tavuklu bir tost yanında bir kase yoğurt en sağlıklı seçimler ola-bilir.

 

Çekmecelerde ise çikolata yerine kuru meyva, badem, kepekli galeta, diyet bisküi, süt gibi atıştırmalıklar bulundurulabilir. Akşam öğünü saatinde aşırı derecede acıkıp daha fazla yemeye neden olabilecek durumlardan kaçınmak için tavsiye edilen atıştırmalıklardan, aşırıya kaçmadan yenilebilir.

 


Tatlı Krizleri

Beslenme Programı Neyi Nasıl Yemeliyiz

Tatlı krizleri, beslenme programları kapsamında önemli bir yer tutar. Herkesin zaman zaman yaşadığı tatlı krizleri beslenme programını bozan en büyük tehdittir.

Bu tatlı krizleri sırasında, genellikle ilk yapılan şey derhal bir çikolata alıp, tüketinceye kadar onu yemektir.

Ancak çikolata ile birlikte derhal kana karışan şeker, bir yandan kan şekerin çok ve çabuk bir şekilde yükselmesine neden olurken diğer yandan da fazlası vücutta yağ birikimine neden olabilir.

 

 

Beslenme alışkanlıkları içinde bolca tatlı ve çikolata bulunduran kişiler daha çok tatlı krizine girebilirler. Tatlı krizini atlatabilmek için tekrar tatlı yiyerek, yeni bir tatlı krizinin kapısını açarlar.

Bir sebebi de kan şekerinin düşmesidir. Oysa kaynağı beslenme alışkanlığı olan tatlı krizinin, sağlıklı şekilde aşılması da mümkündür.

 

Tatlı krizleri yaşayan bir kişi mutlaka 3 ana öğün yanında ara öğünlere de yer vermelidir.

Ara öğünler kan şekerinin dengelenmesini ve birden yükselip, birden düşmesini engelleyecektir.

Ancak dikkat edilmesi gereken nokta ara öğünlerde basit şekerlerden uzak durmaktır.

Çikolata gibi basit şekerler yerine kuru meyvalar, süt, bir kase yoğurt gibi seçeneklere yönelmek gerekir.

 

Tavsiye edilecek başka bir öneri ise kompleks karbonhidratlar kullanmaktır.

Tam tahıllı ekmekler, bulgur gibi sağlıklı ve kompleks karbonhidratlar tatlı krizlerinin önüne geçecektir.

Kaynak:http://saglikliyasamaraci.com/beslenme-programi-neyi-nasil-yemeliyiz/

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Leave a Comment

error: Content is protected !!