Kahvaltılıklar Reçeller 

Ayva Reçeli

Hayırlı geceler sevgili dostlar. Yarın güzel bir sabaha erişmek ümidiyle inşallah. Dostlar tamda ayva mevsimindeyken harika bir ayva reçeli yaptım. Ayrıntılı tarifi de Youtube kanalıma yükledim oradan bakabilirsiniz. Ayva reçeli durdukça içindeki çekirdekleri sayesinde kıvamı ve rengi dahada koyulaşıyor. Ben bu yüzden çekirdekleri çıkarmadım. Bir de doğal olan, ağızda hafif buruk bir tat bırakan, yutmakta zorlandığımız ayvalardan yapılan reçel ekmek ayvasına göre daha koyu bir renk veriyor. Dilerseniz geçen yıl yaptığım ayva reçelinin tarifine de bakabilirsiniz.

Geçen yıl yaptığım reçelin tarifi sayfamda mevcut. Dostlar sizin çocukları ev halkını bilmem ama bizim çocuklar ev reçeline alıştıkları için artık hazır reçel yiyemiyorlar. Hazırlara göre daha doğal, daha lezzetli ve içine neler koyulduğunu biliyorsunuz. Evimizde kendi ellerimle çocuklarım için her şeyin doğalını yapıp onlara yedirmenin keyfi de bir başka zaten.🤗 Denemenizi tavsiye ederim. Her zamanki gibi destek amaçlı beğeni ve yorumlarınızı bekliyorum.

Malzemeler :

3 kg ayva
2 kg toz şeker
5 adet karanfil
2 adet çubuk tarçın
1 litre su
Yarım limon suyu
Ayva çekirdekleri

Yapılışı :
Ayvaların kabukları soyulur, çekirdekleri daha sonra kullanılmak üzere ayıklanır. Ayvalar istenilen büyüklükte doğranır. Bir tencereye alınan ayvaların üzerine toz şeker gezdirilir. Bir gece bu şekilde bekletilen tencere ertesi gün üzerine 1 litre su eklenerek ocak üzerine alınıp kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başladıktan sonra iki adet tarçın ve ayva çekirdekleri ilave edilir. Bir iki taşım kaynadıktan sonra karanfiller eklenir. Arasıra karıştırılarak kıvamı kontrol edilir. Reçel hafif kıvam aldıktan sonra yarım limon suyu gezdirilir. Reçel bu şekilde orta ateşte yaklaşık 1 buçuk saat kaynatılır. Kaşıktan düşen son damla geç düşüyorsa ( videodaki gibi ) reçel olmuş demektir. Kaynatılan reçel sıcak sıcak kavanozlara konulduktan sonra serin bir yerde veya buzdolabında muhafaza edilir.

Afiyet olsun

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Leave a Comment

error: Content is protected !!