Dostlar aşureler yapıldı mı? Bende her aşure gününde muhakkak aşure yapmaya çalışırım. Bende çocuklarda aşureyi çok seviyoruz ama öyle içinde ne olduğunu görmeyecek şekilde süslemeyi sevmiyoruz. Aşureyi annemin usulünce servis yapıyorum genelde. Aşurenin içinde en çok benim sevdiğim bakliyatın meyveden bol olması siz aşurede en çok neyi seversiniz yorumlarda yazarsanız sevinirim. 😉 Sizde henüz yapmadıysanız bir göz atın derim. Bu arada kuru incir aşureyi karartacağından minik doğrayıp servis sırasında kaselerin üzerine koydum.

Malzemeler :

3 su bardağı haşlanmış buğday
2 su bardağı haşlanmış fasulye
2 su bardağı haşlanmış nohut
3 yemek kaşığı pirinç
3 litre sıcak su
4 su bardağı toz şeker
2 su bardağı minik doğranmış kuru kayısı
2 su bardağı haşlanmış suyu süzülmüş kuru üzüm
Yarım çay bardağı haşlanmış suyu süzülmüş kuş üzümü
1 adet çubuk tarçın
3 adet karanfil
1 adet elma
1 su bardağı süt
1 su bardağı fındık

Süsleme için :

Arzuya göre

Kuru incir
Toz yeşil fıstık
Nar
Ceviz

Büyük bir tencereye 3 su bardağı haşlanmış buğday, 2 su bardağı haşlanmış fasulye, 2 su bardağı haşlanmış nohut, 3 yemek kaşığı yıkanmış pirinç koyulur. Üzerine 3 lt sıcak su dökülür, karıştırılır. Bir taşım kaynatılır. 4 su bardağı toz şeker ilave edilir. Ardından 1 çubuk tarçın, 3 adet karanfil bırakılır. 10 dakika kadar kaynatılır. 2 su bardağı yıkanmış, minik doğranmış kuru kayısı eklenir. Yarım çay bardağı orta derecede haşlanmış kuş üzümü ve yine orta derecede haşlanmış 2 su bardağı kuru üzüm ilave edilir. Suyu, şekeri kontrol edilir, eksik ise eklenir( durdukça kıvamı koyulaşacağı için su ayarı iyi yapılmalı). Bu şekilde kıvam alıp, tatlar birbiriyle bütün leşene kadar kaynatılır (15 dakika kadar).
Çubuk tarçın bu aşamada çıkarılır. 1 adet küçük doğranmış elma, hemen ardından süt ilave edilir. 5 dakikada böyle kaynatılır. Fındık eklenir bir iki taşım kaynatıp ocaktan alınır. Üzeri arzuya göre süslenir.

Paylaş
Tags:

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da beğenebilirsiniz

error: Content is protected !!